Asociația Luthelo

Galantomi:

Donații:

Vrei să fii fundraiser? Contactează Organizația

Cele mai multe victime ale violentei domestice se tem sa plece pentru ca sunt amenintate ca vor ramane fara copii. Iesirea dintr-o relatie toxica este urmata, de cele mai multe ori, de probleme majore: separarea, divortul, stabilirea pensiei alimentare, a custodiei, domiciliului si programului de vizitare a copiilor etc.

Recomandam rezolvarea acestor probleme pe cale juridica, mai ales atunci cand sunt implicati si copii. Statisticile arata ca abuzul continua si dupa iesirea din relatie, iar abuzatorii incearca prin orice mijloace sa convinga victimele sa se intoarca inapoi in relatie.

Bugetul necesar pentru asemenea servicii poate sa difere substantial, in functie de complexitatea cazurilor, de numarul de ore de consiliere si de reprezentare juridica si de nevoile de deplasare a victimelor in alte localitati. Apreciem ca suma de 4750 de lei poate sa acopere rezonabil nevoile unei viitoare invingatoarea – un buget de 47500 de lei ne poate ajuta sa oferim sprijin pentru zece astfel de cazuri.